Działalność Instytutu Badań nad Cywilizacjami

Praca Instytutu, jako jednostki badawczej, skupia się na wielu aspektach związanych z kulturą w szerokim zakresie rozumienia tego słowa. Politologiczne nastawienie sprawia, że głównym celem działalności jest analiza zjawisk zachodzących w poszczególnych kulturach.

Główne zadania IBnC

Jednym z głównych zadań jest obserwacja poszczególnych form globalizacji oraz plusów i minusów jej rozwoju. Instytut skupia się na perspektywie kulturowej globalizacji, politycznej i gospodarczej, wskazuje obszary, na których jest możliwa współpraca, przedstawia pojawiające się zagrożenia oraz potencjalne źródła konfliktów międzykulturowych. Ważnym zadaniem Instytutu jest praca o charakterze edukacyjnym oraz popularyzującym wiedzę na temat różnych kultur. Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest ważnym państwem w tworzeniu obrazu wielokulturowego społeczeństwa, mającym jednocześnie wpływ na to, jak widzą świat mieszkańcy naszego kraju oraz mieszkańcy innych państw europejskich.

Instytut Badań nad Cywilizacjami, aby przybliżyć piękno różnorodnych kultur, organizuje corocznie w ramach Dni Kultur “Spotkania z Orientem” oraz spotkanie pod hasłem „Kultury Bliskie i Dalekie”. Istotnym punktem działalności Instytutu w zakresie popularyzacji wiedzy na temat innych kultur jest organizacja konferencji, wykładów oraz seminariów naukowych. Popularnością cieszą się również spotkania autorskie, wystawy fotografii oraz warsztaty wielokulturowe dla studentów.

W ramach działalności Instytutu miały miejsce następujące projekty:

– Dni Kultury Irańskiej
– Dni Kultury Indyjskiej
– Warsztaty Wielokulturowe, których głównym gościem był Wojciech Jagielski
– Dzień Kultury Chińskiej
– Dni Tybetu
– Bollywood w Rzeszowie
– Bollywood w Zamościu
– Wideokonferencja z Departamentem Stanu USA “Freedom of speech, media responsibility”
– Wystawa “Herbert Hoover a Polska”- rzecz o największej pomocy humanitarnej w dziejach ludzkości
– Wystawa Agaty Zamłyńskiej i Tomasza Błasika “Świat wybiera” – poświęcona wyborom na całym świecie
– Victory Day of Bangladesh
– Mityng wielokulturowy
– Dzień Martina Luthera Kinga

Relacje z powyższych wydarzeń znajdują się na naszej stronie, do której odwiedzenia zachęcamy.